Çocuklar İçin Bahar Alerjisinin Önemi

Mevsimsel geçişlerin yaşandığı dönemlerde özellikle bahar alerjisi olan çocuklar yılın bu dönemleri oldukça zorlanıyorlar. Eğer ebeveyn olarak sizde bahar alerjisine sahiplesiniz çocuğunuzda görülme sıklığı artabiliyor.

Baharla birlikte ortaya çıkan polenlerin sebep olduğu bahar alerjisi, çocuklarda da yetişkinler de olduğu gibi kendisini burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı ve kızarıklık şeklinde gösteriyor.  Özellikle çocukların kaşıntıyı gidermek için burunlarını bastırmalarıyla alerjik selam denilen burunda buruşma durumu ortaya çıkıyor.

Her an bekleyen hapşırma atakları ve bitmeyen burun akıntıları çocukların gündelik hayatında ve okul hayatında can sıkan zorluklar yaşamalarına neden oluyor. Kısacası bahar alerjisinin uykudan konsantrasyona kadar çoğu durumu etkilediği söylenilebilir. Bahar alerjisi ile ilgili belirtilerin ortaya çıkması halinde gerekli alerji testlerinin yapılması, alerjiye neyin sebep olduğunun tespit edilmesi  ve kesinlikle aileler tarafından ihmal edilmemesi gerekiyor. Özellikle bahar alerjisi olan çocukların rüzgarlı havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmaları gerekiyor. Polenlerin en çok sabah saatlerinde olduğu düşünülürse günün erken saatlerinin  çocukların alerjilerini zorladığını bilmekte fayda var.

Her ne kadar bahçe, park ve yeşillik gibi alanlar baharda keyifli vakit geçirmenin bir numaralı  adreslerinden olsa da bahara alerjisi olan çocuklar için bu alanlarda sık zaman geçirmek oldukça zorlayıcı olabilir. Dikkat edilmesi gereken konuların en başında ise dışarıdan eve gelindiğinde kıyafetlerin değiştirilmesi ve yıkanması gerektiği.  

Bu gibi önemlerin hepsi aslında polenlere en az şekilde maruz kalmayı amaçlıyor. Fakat gerekli görülen durumlarda doktor tarafından çocuğunuza verilmiş ilaçların düzenli kullanılması gerekiyor.